Świetliki łukowe - optymalny kształt doświetlenia

Świetliki łukowe

Świetliki łukowe

Konstrukcje tego rodzaju należą do najczęściej stosowanych i najpopularniejszych świetlików. Zastosowany w nich poliwęglan komorowy zapewnia dobrą izolacyjnością termiczną. Niewielka waga powoduje, że świetliki łukowe nie obciążają dodatkowo dachu. Szacunkowy ciężar świetlika łukowego gdzie zastosowany jest poliwęglan to około 4-5kg/m2. W przypadku szkła jest to kilkukrotnie więcej.

Światło wpadające przez świetliki jest dużo przyjemniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia w stosunku do światła sztucznego, pomijając rosnące ciągle ceny energii za oświetlenie szczególnie przy dużych połaciach dachu. Projektując świetliki musimy uwzględnić nie tylko powierzchnię dachu. Istotna jest także wysokość obiektu - jeżeli jest to obiekt niski to powinniśmy zredukować ilość świetlików. Warto w obiektach niskich szczególnie tam gdzie nie ma wystarczającej wentylacji, zastosować poliwęglan komorowy w kolorze mlecznym /opal/. Kolor ten pozwoli na redukcję zjawiska "olśnienia słonecznego" W okresie letnim przy wysokiej temperaturze dojdzie nam jeszcze efekt cieplarniany lub inaczej zwany efektem szklarniowym. Chcąc ochłodzić obiekt warto zastosować elementy uchylne przewietrzające zaopatrzone w centralkę sterującą i czujkę pogodową.

Świetliki łukowe projekt

Najczęściej wybieranym typem naświetla są łukowe świetliki dachowe. Na ich korzyść przemawia między innymi optymalny kształt, który w przeciwieństwie do świetlików płaskich nie gromadzi wody i w większości śniegu a w stosunku do świetlików dwuspadowych wymaga znacznie mniej materiału, zarówno poliwęglanu jak i aluminium co z korzyścią przekłada się na cenę. Stąd jest to format najczęściej wybierany do produkcji zarówno mniejszych świetlików jak i dużych pasm świetlnych. Dodatkowo świetliki dachowe łukowe mogą być wyposażone w klapy przewietrzające obsługiwane i sterowane ręcznie lub automatycznie.